Пластична хірургія все більше проникає в культуру нашого суспільства. Поява численних реаліті-шоу і драм, присвячених даній темі, сприяли росту її популярності. Вони часто фігурують в ток-шоу, випусках новин і журнальних статтях. Їй призначені рекламні ролики. Однак, не дивлячись на потужний потік інформації, пластична хірургія оточена несправедливими твердженнями та міфами.
Десять кроків до найкращого результату
Відверті поради практичного хірурга
Пластична хірургія все більше проникає в культуру нашого суспільства. Поява численних реаліті-шоу і драм, присвячених даній темі, сприяли росту її популярності. Вони часто фігурують в ток-шоу, випусках новин і журнальних статтях. Їй призначені рекламні ролики. Однак, не дивлячись на потужний потік інформації, пластична хірургія оточена несправедливими твердженнями та міфами.
Естетична хірургія продовжує переживати небачений пік популярності. Кількість операцій зростає не лише в США та Європі, а також і в Україні. Таке швидке зростання буде продовжуватися в міру того, як послугами пластичної хірургії будуть користуватися люди будь-якого віку, професій і соціальних верств. Проте, не дивлячись на свою популярність, даний шлях корекції підходить не всім.
Тільки ви можете вирішити, чи потребуєте ви пластичної операції. Це рішення повинно бути комплексним. Один з перших кроків – консультація пластичного хірурга.
Бум естетичної хірургії ускладнив потенційним пацієнтам завдання пошуку доброго спеціаліста. Досить часто сьогодні естетичні операції та процедури пропонують різні лікарі, які не мають відповідної для цього підготовки. Особливу зацікавленість інколи складає бажання заробити на популярності цієї прибуткової та доступної діяльності.
Пошуки кваліфікованого пластичного хірурга – це лише одна з перепон з якими вам необхідно буде зіткнутись. Детально спланований та організований підхід дуже важливий для безпечності та досягнення найкращого естетичного результату. Викладення десяти кроків має на меті допогти вам визначитись з необхідністю втручання та по можливості досягнути бажаного результату.
Крок 1. Вирішіть, чи потребує ваше тіло пластичної корекції.
Можливо знайти багато причин, через які люди звертаються за допомогою до естетичної хірургії. Деякі жінки хочуть знову виглядати молодими. Інші бажають покращити свої природні дані. Треті надіються позбавитись від наслідків вагітності чи націлені скинути лишню вагу. У всіх домінує єдине бажання: виглядати та почувати себе чим найкраще.
Найскладнішою проблемою при прийнятті такого рішення – це збалансувати можливі недоліки з очікуваними перевагами. Естетична хірургія передбачає перерив в роботі і розвагах, фінансові затрати, медичний ризик та ймовірність розчарувань. Як передбачити, чи зможе отриманий результат компенсувати всі ці перешкоди? Дилема залишається складною. В кінцевому етапі лише вам під силу прийнятиостаточне рішення.
Запитайте в дзеркала
Зовнішність – успадкована та набута – впливає на представлення людини про себе та на взаємовідносини з іншими людьми. І доки ми користуємося дзеркалами, відображення в них буде впливати на самооцінку. Щоб досягнути найкращого результату від естетичної хірургії, ви повинні уважно подивитися в дзеркало і вияснити, що вас найбільше хвилює. Ніколи не вдавайтеся до тієї чи іншої операції тільки для того, щоб задовільнити іншу людину, і не дозволяйте оточенню переконати себе – за виключенням випадку, коли хірург рахує операцію неможливою для виконання або небезпечною для здоров’я. Як би не було, а дзеркало тримаєте ви.
Реалістичні очікування
Головна причина розчарувань після естетичної хірургії – це невідповідність результатів операції з очікуваннями пацієнта. В деяких випадках причиною незадоволення є не зовсім ефективна операція, але, як правило, виною всьому – завищені очікування. Окрім того, емоції обумовлюють нереалістичні очікування, і тоді розчарування неминучі.
Не звертайтесь до пластичного хірурга з надією, що операція має змінити ваше життя. Цього не відбудеться. Операція допоможе змінити вашу зовнішність, але не змінить відношення з людьми, не допоможе завести друзів чи повернути чоловіка.
Визнайте труднощі
Той, хто серйозно задумався про пластичну операцію, повинен пам’ятати про пов’язані з нею труднощі. Це фінансові затрати, незручності в спілкуванні, фізичний дискомфорт і медичний ризик. Хочеться думати, що ви не відноситесь до людей, які говорять: «Мені байдуже до дискомфорту», чи « У мене не буде ускладнень». Небажання признавати можливі ускладнення (навіть якщо вони малі) – це ознака того, що людина не готова до естетичної хірургії.
Вирішіть внутрішній конфлікт
В деяких жінок головне джерело внутрішнього конфлікту – це відчуття провини. Такі жінки привикли віддавати себе сім’ї, ставлячи свої власні інтереси на останнє місце. Цілком зрозуміло, що їх бентежить пластична хірургія – вони думають, що чинять егоїстично. Відчуття вини може стати причиною легкої депресії після пластичної хірургії. Якщо пластична хірургія викликає у вас відчуття вини, краще вирішити цю проблему до операції.
Ще одне потенційне джерело конфлікту міститься у відношенні інших людей, які вважають пластичну хірургію марнославством чи безглуздям: вони, як правило, самі не збираються користуватися такими операціями, і нажаль намагаються передати своє негативне відношення до них. Краще всього не обговорювати дану тему із прихильниками таких поглядів.
Крок 2. Знайдіть кваліфікованого пластичного хірурга та отримайте у нього консультацію.
Знайти кваліфікованого лікаря буває не легко. Не можна недооцінювати складність цього важливого завдання.
Один з варіантів – це особиста рекомендація. Якщо ваша знайома залишилась задоволена роботою хірурга, то велика ймовірність, що ви також будете задоволені.
Багато пацієнтів пластичних хірургів воліють не звертатися за порадами до інших людей, тримаючи свої наміри в таємниці. Бажання сховати факт операції може більше ускладнити вам завдання.
Знайти дипломованого спеціаліста можна з допомогою Інтернету, однак часто-густо в пластичній хірургії на превеликий жаль переважає недобросовісна реклама. Некваліфіковані лікарі стараються видати себе за великого професіонала. Інколи вони можуть ніби то на законних підставах виконувати операції, яких не навчалися виконувати .
Складіть список хірургів у вашому регіоні і максимально оцінити лікаря під час консультації.
Запис на консультацію: список запитань
- Яку освіту отримав лікар, на чому він спеціалізується?
- Які фінансові затрати на операцію?
- Чи пунктуальний лікар?
Сертифікат вітчизняної медичної асоціації.
В кожній цивілізованій країні професія лікаря-хірурга під особливим контролем. Особливо у царині юридичного дозволу на право виконувати ті чи інші операції. Так для прикладу в США багато медичних навчальних центрів видають сертифікати на право виконувати пластичні операції. В 1989 р. підкомітет конгресу США провів слухання по проблемі пластичної хірургії. В доповіді містився наступний висновок: «Будь-яка людина або група людей можуть створити товариство і роздавати сертифікати, які можна повісити на стіну. На даний час існує 102 таких товариства». Найбільшим авторитетом в США користується сертифікат Американського товариства пластичних хірургів (АВPS), щоб його отримати, необхідно пройти вторинну спеціалізацію по пластичній хірургії, виконати список визначених операцій, здати письмовий та усний екзамени і, врахуйте, відповідати моральним та етичним нормам, встановленимАВPS. Таким чином, сертифікат Американського товариства пластичних хірургів (АВPS) значить надзвичайно багато, а простий сертифікат лікаря ні про що не говорить. Американська асоціація пластичних хірургів (АSPS) приймає в свої члени лише тих лікарів, які отримали сертифікат АВPS.
В Україні для виконання пластичних операцій хірургу необхідно отримати спеціалізацію по хірургії, після чого пройти чотири тематичних вдосконалення по темах «Хірургія обличчя», «Хірургія тулуба», «Хірургія грудних залоз» та «Хірургія кисті», які проводяться при Київській національній академії післядипломної освіти ім. Шупика. Кращі спеціалісти даної галузі хірургії входять у Всеукраїнську асоціацію пластичних, реконструктивних і естетичних хірургів України (ВАПРЕХ). Діяльність цієї Асоціації дає можливість спрямувати загальні зусилля на постійне удосконалення всієї системи пластичної хірургії України, що передбачає підвищення кваліфікації лікарів, організацію обміну досвідом, сертифікацію відповідних медичних закладів, створення ефективніших хірургічних методик, спеціальних медичних матеріалів, розвиток міжнародної співпраці тощо.
Переконливим свідченням міжнародного визнання успіхів вітчизняної пластичної хірургії є одностайне рішення Всесвітнього конгресу пластичних хірургів, який проходив торік в Австралії, надати ВАПРЕХ повноправне членство у Всесвітній асоціації пластичних, реконструктивних і естетичних хірургів (IPRAS).
Крок 3. Оцініть хірурга під час консультації.
Яку інформацію повинен надати хірург під час консультації?
- Детально пояснити кожну операцію, надати інформацію про альтернативи, ризики та обмеження.
- Докладно розповісти про період відновлення та післяопераційний догляд.
- Точно вказати, чого можливо досягнути і чого ні, виконавши дану операцію.
- Використовувати зрозумілу термінологію та детально відповідати на запитання.
- Заспокоїти вас, щоб ви могли почувати себе комфортно.
Якщо перший пластичний лікар, до якого ви прийшли на консультацію, задовільнив усі ваші запитання, шукати іншого немає необхідності. Якщо ні, це зовсім не значить, що він поганий лікар, просто ви не досягнули взаємопорозуміння. Під час консультації, уважно віднесіться до розхвалювання результату. Якщо лікар обіцяє чи гарантує відмінний результат, будьте обачливі.
- Детально пояснити кожну операцію, надати інформацію про альтернативи, ризики та обмеження.
- Докладно розповісти про період відновлення та післяопераційний догляд.
- Точно вказати, чого можливо досягнути і чого ні, виконавши дану операцію.
- Використовувати зрозумілу термінологію та детально відповідати на запитання.
- Заспокоїти вас, щоб ви могли почувати себе комфортно.
Робити фотографії до і після операції – це стандартна практика пластичного хірурга. Такі фотографії фіксують вашу зовнішність до оперативного втручання та полегшують оцінку її результатів. Хірург може продемонструвати вам фотографії інших пацієнтів.
На консультації: список запитань.
- Яке буде обезболення операції? Чи буду я спати?
- Яку кількість таких операцій ви виконали в минулому році? (Відповідь на це запитання не завжди надає корисну інформацію.
- Чи можу я поглянути на фотографії пацієнтів, які перенесли аналогічну операцію?
- Чи можу я порозмовляти з одним із ваших пацієнтів, який переніс таку операцію?
- Які фінансові затрати на повторну операцію?
- Чи спостерігаєте ви протягом року за пацієнтами,яких оперували? (така практика існує за кордоном).
Крок 4. Виясніть ризики операції.
Ускладнення можуть виникнути після будь-якої операції, проте дуже гостро вони сприймаються в естетичній хірургії. Однією з причин того є факт, естетична хірургія не корегує захворювання, реальне чи потенційне. Тому, для того щоб об’єктивно оцінити результати, ви повинні повністю усвідомити можливий ризик ускладнень і – якщо вони дійсно виникнуть – бути готовим змиритися з ними.
Окрім того, в кваліфікованого і досвідченого хірурга велика ймовірність отримання позитивного результату навіть після ускладнень.
Нижче наведені основні ризики, притаманні всім операціям.
Покращення не відповідають очікуванням
Однією із самих розповсюджених проблем є невідповідність реального результату бажаному. Пацієнти повинні розглядати це як потенційний ризик. Причиною можуть бути невдала операція, але найчастішою виною є завищені очікування від запланованих змін.
Інфекція
Інфекція може розвинутись після будь-якої операції. Для профілактики інфекційних ускладнень застосовують профілактичну антибіотикотерапію (одноразове застосування антибіотиків безпосередньо перед оперативним втручанням).
Гематома
Гематома – це скупчення крові в хірургічній зоні після закриття розрізу на шкірі. Малі гематоми не потребують корекції, зникають самостійно. Великі гематоми – можуть інфікуватися та негативно вплинути на естетичний ефект. Серед основних методів лікування – пункція або розкриття рани та її видалення.
Серома
Серома – це скупчення прозорої рідини, яка може просочуватися в рану через декілька днів після операції. Сероми видаляються пункцією. Вчасне видалення серомипереважно не впливає на естетичний вигляд рани.
Омертвінняшкіри чи розходження країврани
Омертвіння (некроз) шкіри може наступити на тих ділянках шкіри, де є сильний натяг країв рани або порушене кровопостачання. В таких випадках необхідно зачекати, поки нежива ділянка відділиться від здорової шкіри, після чого мертву шкіру видаляють. Не трудно догадатися, що це може вплинути на естетичний результат операції.
Асиметрія
Природна та симетрична зовнішність – це загальна мета пацієнта та хірурга. Проте в результаті операції не завжди вдається позбутися існуючої асиметрії, а інколи асиметрія стає наслідком операції. Асиметрія середнього чи високого ступеня може потребувати повторного оперативного втручання.
Загальна анестезія
Загальна анестезія викликає більший стрес для організму, ніж місцева, і тому з нею пов’язаний більший ризик. Найбільшому ризику підлягають пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, захворюваннями легень чи з ожирінням.
Серед ускладнень, зумовлених загальною анестезією, можна назвати пневмонію, інсульт, гостру серцеву недостатність, тромбоемболію та інші. Зазвичай, в здорових людей такі ускладнення виникають вкрай рідко.
Крок 5. Усвідомте шкідливий вплив куріння та розповсюджених медикаментів.
Куріння та деякі широко розповсюджені медикаменти можуть завадити досягнути в естетичній хірургії оптимальних результатів.
Дуже важливо ще до операції надати лікарю повну інформацію про себе, також про пристрасть до тютюнопаління та перерахувати всі медикаменти, які ви приймаєте.
Куріння негативно впливає на можливість організму до відновлення після операції, причиною цього є нікотин. В курців частіше виникають інфекційні ускладнення, можливі відшарування та омертвіння шкіри, а також ускладнення після анестезії. Різниця настільки суттєва, що деякі пластичні хірурги наполягають на тому, щоб пацієнти утрималися від куріння протягом двох-чотирьох тижнів до операції.
Крок 6. Не випробовуйте на собі новий метод лікування.
Вітчизняне законодавство не вказує, які операції можна виконувати. Регулярно появляються нові методи, які обіцяють грандіозні результати, але все інколи може закінчитися розчаруванням.
Вітчизняні управління по контролю за продуктами і медикаментами регулюють застосування матеріалів-імплантів і видають ліцензію на ті з них які пройшли перевірку та доказали свою відносну безпеку та ефективність. Однак, трапляються випадки коли пластичні хірурги використовують матеріали з сумнівним дозволом на використання. Тому необхідно пам’ятати, що кожен пацієнт обов’язково повинен отримати інформацію від хірурга що до легальності матеріалів, які використовуються для пластичної операції.
Крок 7. Планування операції.
Планування операції аналогічно до планування сходження на високу вершину. Ви повинні передбачити численні деталі і цей список зможе вам допомогти зробити перший крок.
Крок 8. Фінансові витрати.
- Подумайте про найбільш слушну пору року. Деякі операції рекомендується виконувати в зимовий час. Після ліпосакції необхідно протягом декількох тижнів постійно носити стягуючий корсет (пояс). В гарячу пору року він може бути дещо громіздким та незручним.
- Якщо у вас звичайний графік роботи, назначте операцію на п’ятницю, щоб в запасі мати ще два дні для відновлення, перше ніж виходити на роботу.
- Перед операцією на грудній залозі зазвичай проходять мамографію. Якщо вам більше 40 років і у вас є хронічні захворювання, вам необхідно зробити електрокардіограму чи рентгенографію грудної клітки.
- Якщо ви не хочете признаватися друзям та колегам про операцію, яку ви запланували, необхідно придумати причину вашої відсутності.
- Домовтеся, хто вас буде відвозити до лікаря в день операції, а також і допомогти вам в післяопераційному періоді. Врахуйте, що навіть при невеликій операції, ви не зможете самі вести автомобіль.
- Обов’язково до операції купіть призначені лікарем медичні препарати, в т.ч. обезболюючі. Можливо також попросити когось із медперсоналу купити ліки, поки буде проходити операція.
Питання про те, чи можете ви дозволити собі дану операцію, є всього-навсього лише одним фінансовим аспектом пластичної хірургії. В пластичній хірургії ціна переважно відповідає якості, однак так буває не завжди. Кращі хірурги якісно виконують операції, заробляють репутацію і стають затребуваними. Після цього, у відповідь на зростання затребуваності, часто-густо збільшуються фінансові затрати на оперативне втручання. Тим не менше більш висока ціна не гарантує кращий результат роботи. Точно так, низька ціна не обов’язково свідчить про низьку якість та недостатній досвід лікаря.
Пошук найкращої ціни
Пошук найкращої ціни має значення в тому випадку, коли ви хочете придбати певну модель нового автомобіля, а у всіх дилерів автомобілі однакові. В пластичній хірургії все навпаки. Не робіть помилку, вибираючи лікаря лише за вартістю операції. Необхідно знайти досвідченого пластичного хірурга, який зможе заспокоїти вас та завоювати вашу довіру. Якщо ви залишились задоволені консультацією першого ж пластичного хірурга, відпадає будь яка необхідність пошуку іншого. Однак якщо ви консультувались в декількох лікарів, в основі вашого вибору має бути закладена якість взаєморозуміння, а не ціна.
Поєднання пластичної хірургії з операціями, необхідними по медичних показах
Якщо ви потребуєте хірургічного втручання і бажаєте виконати естетичну операцію, то ці два втручання можна поєднати. Однак, необхідно врахувати, чи цей хірург досконало та якісно може їх виконати. Можливий інший варіант, коли додатково запрошується інший спеціаліст, а це в свою чергу складає певні труднощі та потребує додаткових фінансових затрат. Об’єднуючи дві операції, ви економите на послугах анестезіолога та додатковому відвідуванні операційної. Необхідно також пам’ятати, що комбіноване хірургічне втручання займає менше часу, ніж два окремих.
Крок 9. Операція.
Не дивно, що ви багато разів ставили під сумнів свій вибір – застосувати пластичну операцію чи ні. Адже естетична хірургія потребує сміливості.
Перед операцією вас переповнюють сумніви. Причини для цього можуть бути як раціональні – ризик інфекції, задоволеність результатом, так і іраціональні, такі як страх не прокинутись після операції. В центрі всіх сумнівів стоїть одне головне питання: чи вартує вона того? Н це запитання можете відповісти лише ви самі. Якщо «так», то не зупиняйтеся. Якщо ви сумніваєтесь, відмовтесь від операції.
Ранок перед операцією
Нічого не їжте та не пийте, якщо тільки вам це не дозволив лікар. Якщо ви приймаєте приписані лікарями медикаменти, обов’язково запитайте хірурга, чи можна їх прийняти вранці в день операції.
В лікарні вранці ви повинні переодягнутися. Медсестра міряє температуру, артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень, частоту дихання, встановлюють венозний катетер. Перед самою операцією хірург наносить відмітки на шкіру. Можливе введення седативних препаратів перед операцією для зняття стресу.
Анестезія
Загальна анестезія
Загальна анестезія необхідна для великих операцій, таких як підтяжка стегон, контурна пластика тіла, корекція живота, ліпосакція великого об’єму. Багато пластичних хірургів віддають перевагу цьому виду анестезії і при інших операціях, наприклад операцій на грудних залозах чи при підтяжці обличчя, а також при поєднанні з іншими операціями.
Внутрішньовенний наркоз
Багато операцій, наприклад підтяжка обличчя операції на повіках, на носі, ліпосакція невеликих об’ємів, можуть бути комфортно та безпечно виконані із застосуванням внутрішньовенного знеболення.
Місцева анестезія
При місцевій анестезії певна зона тіла позбавляється чутливості з допомогою ін’єкції. Місцева анестезія дозволяє виконати операції з приводу збільшення губ, видалення невусів і інших дрібних операцій. Втрата чутливості триває від 2 до 24 годин і залежить від препарату, який використовують.
Тривалість операції
Тривалість операції в різних лікарів може суттєво відрізнятися. Кожен хірург працює в зручному для себе темпі. «Швидше» не обов’язково значить «кваліфікованіше», а затрачений час зовсім не свідчить про якість роботи.
Крок 10. Реабілітація та повернення до звичайного життя.
Декілька перших днів
- Ви можете виглядати гірше, ніж спочатку. Майже всі операції естетичної хірургії супроводжуються набряками та синцями, які зазвичай досягають максимума через три чи п’ять днів після хірургічного втручання. Інтенсивність синців та набряків визначається індивідуальними особливостями організму.
- Після операції на шиї чи обличчі протягом двох чи трьох днів необхідно тримати голову в при піднятому положенні, щоб зменшити набряки та прискорити відновлення.
- Лікар, скоріше всього, зніме вам пов’язки на другий день після операції. Шви знімають через 3-10 діб, в залежності від місця розташування. Нитки, які розсмоктуються самостійно не потребують видалення.
- Поблизу розрізу, чи безпосередньо в рану хірург може ввести дренаж – маленьку еластичну трубку, з’єднану із аспіраційною системою (контейнером). Дренаж позбавляє рідини в рані та може знизити ризик утворення сероми (скупчення рідини).
- Запитайте лікаря коли можна буде приймати душ, ванну, мити волосся. Як правило, це можна буде робити через день чи два після операції.
- Макіяж прийнято наносити не раніше, ніж через 5-10 днів після операції.
- Після хірургічного втручання повинно пройти від трьох до двох тижнів, перше ніж ви зможете вийти на роботу – все залежить від операції та вашої професії.
- Ступінь дискомфорту після операції може бути різним: від мінімального до значного. Багато що залежить від індивідуальних особливостей.
- Не сідайте за кермо автомобіля в період прийому знеболюючих медикаментів, оскільки вони послаблюють увагу та сповільнюють реакцію. В свою чергу, такі операції як абдомінопластика, контурна пластика, потребують тривалішої відмови від управління автомобілем.
Рекомендації по скороченню відновного періоду
Друзі та знайомі будуть радити вам різні препарати, які мають прискорити відновлення після операції. Одні препарати дійсно помагають, інші – ні, треті викликають дискусії серед пластичних хірургів. Перше ніж приймати який-небудь препарат, обов’язково порадьтеся з лікарем.
Нудота
Якщо ви передбачаєте, що після операції у вас може виникнути нудота, прийміть профілактичні засоби до операції. До медикаментів, які допомагають попередити нудоту відносяться відомі препарати – ондасетрон, метоклопрамід (церукал) тощо.
Біль
Кожна операція переважно асоціюється з певним дискомфортом, однак це не обов’язково. Для зниження цього відчуття застосовують якісні анестетики пролонгованої дії (від 12 до 24 годин), які можуть суттєво вплинути на загальний процес відновлення. Своїм пацієнтам я рекомендую надіятись на краще, але готуватися до гіршого. Більшість знаходять цю пораду корисною.
КОЛИ ЗІЙДУТЬ СИНЦІ?
ПІСЛЯ БІЛЬШОСТІ ОПЕРАЦІЙ СИНЦІ УТРИМУЮТЬСЯ ВІД 5 ДО 10 ДНІВ – ПЕРЕВАЖНО ЦЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ІНДИВІДУАЛЬНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ, ХАРАКТЕРА ОПЕРАЦІЇ ТА ФАКТОРІВ, ЯКІ НЕМОЖЛИВО КОНТРОЛЮВАТИ. Я НЕ РАХУЮ ЛИШЕ СВОЄЮ ЗАСЛУГОЮ, ЯКЩО ПАЦІЄНТ ЧУДОВО ВИГЛЯДАЄ ВЖЕ ЧЕРЕЗ ТИЖДЕНЬ, І НЕ ЗВИНУВАЧУЮ СЕБЕ, КОЛИ СИНЦІ НЕ ПРОХОДЯТЬ ЧЕРЕЗ ДВА ЧИ ТРИ ТИЖНІ.
Фізичні вправи
Якщо після операції пройшло мало часу, фізичні вправи можуть посилити набряки і навіть викликати кровотечу. Тому необхідно категорично відмовитись від фізичного навантаження протягом двох тижнів після операцій на обличчі і від двох до чотирьох тижнів після операцій на тулубі. Імовірність набряків особливо висока при ліпосакції та присубмускулярному встановленні імплантат. При відновленні занять спортом розпочніть з половини ваших постійних навантажень. Неприємні відчуття чи набряк на наступний день вказують на надмірне навантаження. Якщо набряк чи дискомфорт відсутні – навантаження можна поступово збільшувати.
Домашню роботу, яку зазвичай не зараховують до фізичної, також необхідно обмежити, особливо прибирання пилососом та прання.
Знову на сонці
В перший рік після операції під дією прямих сонячних променів шви можуть потемніти. Те ж саме стосується і ліпосакції. Через те необхідно бути обережним: протягом року користуватися сильними захисними середниками (з сонцезахисним фактором 15-40) і повністю відмовитися від солярію.
Післяопераційні рубці
Рубці залишаються після будь-якої операції, і уникнути їх неможливо. Загоєння тканин в організмі відбувається внаслідок утворення рубцевої тканини і зовнішній вигляд рубця визначається декількома факторами. На тонкій шкірі, наприклад на шкірі повік, залишається майже незамінний рубчик. Такі зони, як щоки, груди, плечі, спина зазвичай загоюються гірше, на них можуть залишитися великі рубці. Якщо шкіра загоюється без натягу, то ці рубці є менш видними. Таким чином, заживлення відбувається не одинаковов різних людей. Тому ніхто не може передбачити, який вигляд буде мати ваш післяопераційний рубець остаточно.
Серед дорослих рубці найбільш видні в період від двох до чотирьох тижнів після операції. Вони можуть бути широкими, червоними, виступати над поверхнею шкіри – особливо в блондинок. З часом рубці бліднуть, однак цей процес може розтягнутися на декілька місяців або років.
Як запобігти утворенню не естетичного рубця?
Інколи пластичні хірургистероїди зовнішнього застосування (пластирі, мазі) на першій фазі формування рубцевої тканини. Стероїди зменшують запалення, і тому в деяких випадках утворюється не такий широкий та червоний рубець. Скорочуючи запальну стадію його формування, дані препарати прискорюють процес дозрівання рубця (коли він стає плоским, еластичним, блідим). Інколи лікар рекомендує ін’єкції стероїдів, часто помагає масаж з використанням зволожуючого крему (вже після кінцевого загоєння). Силіконове покриття також прискорює дозрівання рубця.
Ви повинні усвідомити, що післяопераційні рубці обов’язково залишаться, однак з часом вони збліднуть. Необхідно надіятися, що вони будуть майже не видними, однак ніхто – в тому числі і пластичний хірург – вам точно не скаже, який вони будуть мати вигляд.
Психологічне відновлення
Емоції пацієнтів після операції можуть бути самими різноманітними. Ви можете радіти, що у вас хватило впевненості та мужності зробити вибір на користь операції. Або будете сумними та пригніченими, особливо якщо у відновному періоді у вас виникнуть сумніви в доцільності зробленого. Ви можете зазнати розчарування та розгніватися, якщо результат буде не таким, на який ви розраховували, – навіть якщо оцінити кінцевий ефект ще буде зарано.
Емоційна реакція залежить від психологічної готовності до операції, від розуміння процесу відновлення і від реалістичних очікувань. Цікаво, у пацієнтів, які не ховали своїх намірів зробити пластичну операцію, психологічна реабілітація проходить легше, ніж у тих, хто тримає свої плани в таємниці.
Ще один аспект – емоційна реакція сім’ї на ваш вибір пластичного втручання. В її членів може бути зовсім інша думка на це. Інколи члени сім’ї не підтримують її бажання зробити пластичну операцію, виражають незадоволення з приводу синців та набряків і критикують естетичний результат. Жодні пояснення не прийдуть на допомогу. Тому необхідно вести себе так, як в будь-якій життєво важливій ситуації: зробіть те, що вважаєте правильним та зберігайте терпіння. З часом члени сім’ї змиряться з вашим рішенням та з вашою новою зовнішністю.