Блефаропластика (операції на повіках).

Операції на повіках, чи блефаропластика, займає третє місце серед найбільш розповсюджених  в США естетичних операцій. І це не дивно, адже наші очі відіграють першочергову роль в комунікації. Ми дивимося в очі співрозмовнику, коли хочемо краще зрозуміти його, коли про щось запитуємо і шукаємо відповіді.

Операції на повіках, чи блефаропластика, займає третє місце серед найбільш розповсюджених  в США естетичних операцій. І це не дивно, адже наші очі відіграють першочергову роль в комунікації. Ми дивимося в очі співрозмовнику, коли хочемо краще зрозуміти його, коли про щось запитуємо і шукаємо відповіді. І звичайно, ми звертаємо увагу на зовнішній вигляд очей. Проте перше ніж з’ясувати, чого варта блефаропластика, корисно зрозуміти естетичну мету операції на повіках.

 

Ідеальна повіка.

В ідеальному з естетичної точки зору оці (мал. 1) верхня повіка розташовується дещо нижче верхнього краю райдужної оболонки, яка оточує зіницю. Нижня повіка розміщується дещо вище нижнього краю райдужної оболонки, коли людина дивиться прямо перед собою.

1bl

Малюнок 1

 

Що дозволяє корегувати  блефаропластика.

1. Усунення вікових змін у повіках: видалення надлишків шкіри, «жирових» гриж, позбавлення від складок та зморшок навколо очей.
2. Корекція вроджених (птоз повік) та набутих (як наслідок травм) деформацій.
3. Деорієнталізуюча блефаропластика (європеїзація верхніх повік у пацієнтів з азіатським типом обличчя).

 

 

 

 

Надлишок шкіри на повіках (одутлі повіки)

Надлишок шкіри повік надає обличчю важкого та втомленого вигляду.

2

Малюнок 2

 

1 – Опущення брови, 2 – Опущення  верхньої повіки, 3 – Обвисання  нижньої повіки, 4 – Жирові “грижі”, 5 – Малярний (вилицевий) “мішок”, 6,7 – Вилицева борозна, 8 – Сльозна борозна, 9 – Нососльозна борозна, 10 – Атрофія орбітального жиру.

Самоперевірка. Станьте перед дзеркалом і закрийте одне око, залишивши друге відкритим. Великим та вказівним пальцями візьміть шкіру на закритій повікою оці. Кількість шкіри, яку без забруднень можливо затиснути між двома пальцями – це той надлишок, який необхідно видалити під час пластики повік. Надлишок шкіри нижньої повіки, якщо він є, видно без будь-яких маніпуляцій.

 

 

Жир повік, що виступає (припухлість повіки)

З віком жирова клітковина, яка знаходиться навколо очного яблука, може збільшуватися та мігрувати в повіки, створюючи припухлість, а також тіні та темні кола під очима. Як не дивно, однак цей процес не залежить від надмірної ваги, і схуднення не може його подолати – він обумовлений спадковістю та старінням. Видалення надлишку жиру хірургічним шляхом зніме припухлість повік та тіні під очима.

Самоперевірка. Подивіться в дзеркало і закрийте одне око. Обережно натискаючи на нього через опущену верхню повіку, поспостерігайте за шкірою вище  та нижче ока. Якщо при натискуванні шкіра над та під оком випирається, то причиною припухлості повік, швидше за все, є надлишок жиру, і його видалення з допомогою операції покращить вигляд ваших очей.

Обвислі верхні повіки

Подивіться на себе в дзеркало. Зверніть особливу увагу на нижній край верхньої повіки.  Як вже зазначалось вище, він повинен розміщуватись дещо нижче верхньої межі райдужної оболонки ока. Ви повинні бачити майже всю  райдужну оболонку над зіницею, але не її край (мал. 1). Якщо нижній край верхньої повіки опущений нижче межі райдужної оболонки, це означає, що ваші повіки обвисли (мал. 2). В пластичній хірургії цей стан називається птозом верхньої повіки.

3

Малюнок 3

 

У деяких випадках опущення настільки виражене, що верхня повіка закриває частину зіниці, заважаючи дивитись. Люди з опущеними верхніми повіками часто чують, що в них втомлений вигляд чи що їх очі виглядають маленькими.

Найбільш розповсюдженою причиною опущення верхніх повік – це слабість чи відшарування  м’яза, який утримує її.

 

 

 

 

Млявість  нижніх повік та кантопексія.

Станьте перед дзеркалом і подивіться, яке положення займає верхній край нижньої повіки. Він повинен знаходитись дещо вище нижньої межі райдужної оболонки, щоб не було видно білої смужки між повікою та райдужною  оболонкою. В іншому випадку у вас млявість нижніх повік. Якщо ступінь млявості не велика, вона може стати причиною симптому сухості очей, але повіки будуть виглядати нормальними. При вираженій млявості  повіки опускаються нижче райдужної оболонки, і між повікою та райдужною оболонкою видно білок ока.

Навіть якщо положення нижньої повіки візуально в нормі, може бути присутнім слабкий або середній ступінь її млявості. У такому випадку повіка повільно повертається на звичне місце, якщо її відтягнути пальцем вниз, хоча вона повинна повертатися миттєво, а затримка свідчить про наявність, як мінімум, слабкого ступеня млявості. Якщо для того, щоб повіка повернулася на місце, вам необхідно моргнути, то це вже млявість повіки середнього ступеня вираженості.

Для  позбавлення  млявості повік можна застосувати метод, який отримав назву кантопексія, який передбачає накладення шва, таким чином підтягуючи нижню повіку, усуваючи його обвисання та не викликаючи появи синдрому сухості очей. Однак необхідно пам’ятати, що після цієї операції подовжується період відновлення, під час якого ваші очі будуть дещо скошеними.

 

Чого не може виправити блефаропластика.

Можливості пластики повік, як і іншої естетичної операції, обмежені. Щоб отримати від неї задоволення, важливо не тільки знати, які проблеми вона усуває, але й розуміти, чого з її допомогою досягнути неможливо.

 

Темні кола

Темні кола під очима можуть бути зумовленими тінню чи зміною кольору шкіри . Якщо темні кола представляють собою  тінь, яка утворюється через випинання жирової клітковини, пластика повік усуне цей дефект. Якщо це зміна кольору шкіри, пластика повік тут не допоможе.

 

Вилицеві  мішки

Їх часто плутають з припухлістю повік, оскільки ці два недоліки розташовуються поряд.

| Вилицеві мішки –  випуклості на щоках під повіками.

Не дивлячись на досить близьке розташування, методи корекції даних дефектів різні. Надлишок жиру в повіках видаляється застосуванням блефаропластики. Вилицеві мішки усунути таким способом  не можна, адже причиною їх утворення  є набряк, а операція в більшості випадків не спроможна це корегувати.

 

Слізні борозни

Пластика повік безпосередньо не впливає на них, хоча надлишки жиру робить ці зморшки менш помітними. Слізні борозни можна згладити за допомогою наповнювачів. 

 

Ймовірні  надлишки шкіри

         Від 10 до 90% дефектів верхньої повіки зумовлено надлишком шкіри повіки, а решта – опущенням шкіри лоба. В такому разі, якщо у вас надлишок шкіри верхніх повік і необхідна підтяжка шкіри лоба, то блефаропластикою можна допомогти лише частково: ліквідувати істинний надлишок шкіри. Поєднанням  втручання разом з підтяжкою шкіри лоба, можливо позбавитися тієї її частини, яка утворилась в результаті опускання брів і досягнути максимального естетичного ефекту.

Самоперевірка. Щоб визначити ступінь надлишку шкіри, зумовлений опущенням брів, необхідно при підняти шкіру лоба над оком. При цьому видно явне покращення стану верхньої повіки (що зумовлене так званим уявним надлишком шкіри), оскільки причиною цього є опущення брів, а не надлишок шкіри верхніх повік.

         Після того як ви припіднімете  шкіру лоба, надлишок шкіри повік залишиться, але менше, ніж коли ви не підтягуєте шкіру лоба: цей надлишок видаляється з допомогою пластики повік.

 

Операція.

| Слізні борозни – зморшки, які проходять (переважно у жінок) від внутрішнього кутика ока до щоки.

Блефаропластика – це вищої міри індивідуалізована операція. Одним пацієнтам потрібна пластика верхніх повік, іншим – нижніх, третім – і те й інше. Одним пацієнтам необхідно видалити надлишок шкіри, іншим – жир, третім – і шкіру, і жир. Хірург визначає необхідність тих чи інших коректив з допомогою описаних вище маніпуляцій. Операція повинна відповідати вашим потребам (вимогам).

 

4

Малюнок -а-

Пластика верхніх повік

Пластика верхніх повік виконується шляхом розрізу, призначеного для видалення надлишків шкіри (мал.а). Рубець, який залишається після операції, співпадає із природною складкою шкіри, що робить його практично не видимим (мал. б).

5

Малюнок -б-

Можливі складові пластики повік

Верхні повіки:

  • видалення шкіри (при обвисанні );
  • видалення жиру (при припухлості );
  • підтяжка верхніх повік (при обвисанні );

 

Нижні повіки: 

  • видалення шкіри (при обвисанні );
  • видалення жиру (при припухлості );
  • підтяжка нижніх повік (при обвисанні )

Якщо у пацієнтки присутнє запападіння тканин в зоні верхньої повіки, так звана А-деформація верхньої повіки, це потребує введення в дану зону власного жиру (ліпофілінгпідбровної ділянки). Операція триває від 30 до 60 хв.

 

Пластика нижніх повік.

Стандартний розріз розташовується під нижніми віями і тягнеться до морщинок в кутках ока. Тонус нижніх повік також можна підвищити за допомогою кантопексії, при якій розрізи виконуються поблизу зовнішніх кутів ока. При необхідності, частина жиру може бути  переміщениа в область сльозної борозни і зафіксована там спеціальними швами (жирозберігаючаблефаропластика).Стандартний розріз загоюється добре і через 2-4 тижні, як правило, стає незамінним.

 

Післяопераційний період

         Після блефаропластики деякий час буде зберігатися незначний набряк повік, почервоніння. Протягом перших діб після операції з метою зменшення набряку необхідно прикладати холодні компреси. Шви після блефаропластики знімають на 4-5 добу. Незначні синці  та набряки проходять на 5-7 добу. Наосити макіяж дозволяється не раніше, ніж через 12 год. після зняття швів. Не рекомендується перші 2-3 дні після операції напружувати очі читанням, роботою за комп’ютером, перегляданням телепередач. До повноцінної роботи ви можете приступити не раніше як через тиждень після операції. Значні фізичні навантаження, теплові процедури необхідно обмежити протягом 2-3 тижнів.

 

Протипокази до блефаропластики:

  • Гострі і хронічні запальні захворювання очей, кон’юнктиви, сльозних залоз та протоків, блефароспазм, симптом «сухого» ока, глаукома та деякі інші захворювання.

 

Що чекати від операції

  • Обезболення: місцева анестезія, довенний наркоз
  • Тривалість операції: від 30 до 90 хв.
  • Тривалість перебування у лікарні:виписка в день поступлення.
  • Дискомфорт: незначний
  • Набряки та синці:зникають через 3-14 дні, в залежності від об’єму операції. Можливо зменшити набряки, якщо більше тримати голову в при піднятім положенні і прикладати до очей холодні компреси.
  • Повязки:не потрібно. Рекомендується перші 3 дні прикладати холодні компреси до очей.
  • Шви:знімаються через 3-5 діб.
  • Сльозотеча: будьте готові, що деякий час очі будуть сльозитись, особливо на вулиці у вітряну погоду. Зазвичай це проходить через декілька тижнів.
  • Макіяж:дозволено користуватися через 7-10 днів.
  • Поява серед людей:через 3-14 днів з макіяжем, в залежності від обємності втручання.
  • Робота:можливо ви будете готові вийти на роботу через 1-5 діб, однак стримуючим фактором залишиться зовнішність.
  • Фізичні вправи:можливо відновити через два тижні.
  • Захист від сонця:пів року
  • Кінцевий результат: видно через 4-8 тижнів
  • Збереження результатів: розраховуйте, що результат збережеться від 10-20 років.

 

Author Info

Вячеслав Лазько