Ліпосакція

Завдяки своїй властивості робити людину стрункішою, ліпосакція залишається однією із найпопулярніших естетичних операцій в усьому світі. Перші спроби корекції недосконалих людських форм з допомогою хірургічного втручання належать хірургу Джарине, який в 1921 році видалив жирову клітковину із зони колін однієї з балерини. Однак світове визнання  як метод естетичної хірургії ліпосакція отримала лише в 1974 році, завдяки успішним операціям італійського хірурга Джорджа Фішера.

Ліпосакція (від лат. ліпо – жир, сакціо – відсмоктування) – це хірургічна процедура, скерована на вакуумне видалення жирових відкладень під шкірю. Техніка проведення операції полягає у відсмоктуванні підшкірно-жирової клітковини вакуумним способом з допомогою спеціальних трубок (канюль) через невеликі розрізи на шкірі (1-1,5см).

1Завдяки своїй властивості робити людину стрункішою, ліпосакція залишається однією із найпопулярніших естетичних операцій в усьому світі. Перші спроби корекції недосконалих людських форм з допомогою хірургічного втручання належать хірургу Джарине, який в 1921 році видалив жирову клітковину із зониколін однієї з балерини. Однак світове визнання як метод естетичної хірургії ліпосакціяотримала лише в 1974 році, завдяки успішним операціям італійського хірурга Джорджа Фішера.

 

Операція ліпосакції на сьогодні – найпопулярніший і найдієвіший метод хірургічної корекції локальних скупчень жирової тканини.

2

Цей вид операції призначається для коректування порушень контурів фігури в проблемних ділянках. В залежності від локалізації проблемних зон виділяють наступні види ліпосакції:

– ліпосакція шиї;

– ліпосакція підборіддя;

– ліпосакція живота;

– ліпосакція в областісідниць;

– ліпосакція стегон;

– ліпосакція спини;

– ліпосакція поясниці.

 

 

ВИДИ ЛІПОСАКЦІЇ

Не дивлячись на єдиний принцип (видалення надлишків жирової тканини), який об’єднує все розмаїття операцій ліпосакції, існує декілька способів проведення цієї операції. В залежності від способу проведення віділяють наступні види ліпосакції:

Вакумна ліпосакція (стандартна). При проведенні цього виду ліпосакції руйнується шар підшкірно-жирової клітковини в проблемній зоні і видаляється через маленькі надрізи на шкірі з допомогою вакуумного відсмоктувача.

Туменесцентна ліпосакція. Перевагою даного виду ліпосакції є найменше травмування тканин та зниження крововтрати. Перед проведенням даного виду ліпосакції локальну ділянку обколюють спеціальним розчином (фізіологічний розчин, лідокаїн і адреналін). Час дії цього розчину 20-40 хв. За цей час жирова тканина розм’якшується і стає більш податливою, що значно полегшує її видалення і знижує травматизацію.

Шприцева ліпосакція. Цей вид ліпосакції застосовують для корекції проблемних зон тіла, які потребують видалення невеликої кількості жирової тканини (0,5 літра), т.я. дана операція займає набагато більше часу, ніж стандартна ліпосакція.

 

КОМУ РЕКОМЕНДОВАНА ЛІПОСАКЦІЯ?

Підшкірні жирові відкладення наявні у кожної людини. Проте не кожному потрібна ліпосакція. Існує хибне твердження що ліпосакція служить показанням людям з надмірною вагою і не є діяльним методом для схуднення. Тоді як ліпосакція не є методом для схуднення і до відчутного зниження ваги не приводить.

Необхідно відзначити, що навіть у людей, які дотримуються дієти та фізичної активності, можуть виникнути локальні відкладення жиру. Це є результатом генетичної схильності, порушення обміну речовин і інших факторів.

Ідеальними для ліпосакції є фізично розвинуті люди, які займаються фізичними вправами і надлишкова вага у яких не перевищує 9 кг.

Ліпосакція рекомендована людям з локальними відкладеннями жиру, що приводить до диспропорціональної будови окремих ділянок тіла, які не піддаються нехірургічним методам корекції. Цей стан називається диспропорціональне ожиріння і зустрічається у людей, які страждають порушенням обміну речовин.

Ліпосакцію проводять з метою усунення локальних порушень контурів фігури. Це може бути деформація стегон, скупчення надмірних жирових скупчень в області живота, колінних суглобів, спини і ін. Необхідно знати, що ліпосакція не призводить до значного зниження ваги, відповідно, не є методом лікування загального ожиріння.

 

ПРОТИПОКАЗИ ДО ЛІПОСАКЦІЇ

Кому не рекомендована ліпосакція?

Ліпосакція сама по собі не призначена для зниження ваги. Пацієнти з надмірним надлишком ваги чи великим об’ємом жирових відкладень не дуже підходять для ліпосакції. Таким пацієнтам перед операцією краще порекомендувати спочатку знизити вагу і зменшити об’єм жирових відкладень, для чого необхідно дотримання дієти і інтенсивна фізична активність.

Ліпосакції підлягають всі пацієнти. Однак, найбільш потенційними кандидатами для проведення операції з видалення надлишків підшкірного жиру є пацієнти, чия вага не перевищує норму  на 8-10 кг. При явно вираженому ожирінні видаляти весь надлишок жиру за один сеанс ліпосакції небезпечно. Таким пацієнтам можна запропонувати декілька процедур для досягнення бажаного результату. Адже ліпосакція повинна скорегувати недоліки фігури, утворені внаслідок нерівномірного розподілу жирової клітковини та її локалізації в певних ділянках тіла, а не сприяти зниженню ваги за рахунок зменшення жирових відкладень.

2

Існує низка протипоказів для проведення операції ліпосакції. Цукровий діабет, порушення згортання крові, вади серця можуть привести до ускладнень різної важкості під час операції чи в післяопераційному періоді. Тому проведенню ліпосакції передує досконале обстеження пацієнта для виявлення супутніх захворювань.

 

МОЖЛИВІ УСКЛАДНЕННЯ ЛІПОСАКЦІЇ

Не дивлячись на вдосконалення майстерності хірургів і появу більш безпечних видів лікування по зменшенню жирових відкладень, ускладнення та обмеження для ліпосакції на сьогодні залишаються.

Серед суто операційних ускладнень ліпосакції є кровотеча під час або після втручання. Досвід хірурга допомагає зробити ризик даного ускладнення мінімальним, а невеликі крововиливи швидко розсмоктуються самостійно. У випадку виникнення набряку в зоні операції, носіння компресійної білизни, а також обмеження фізичних навантажень приводить до нормалізації змін.  Відразу ж після операції в місцях видалення жиру можуть виникати відчуття оніміння шкіри, але ці явища минають також самостійно без спеціального лікування.

Зазвичай, основні проблеми можуть виникнути з естетичного боку через деяку відсутність отриманого  результату до запланованого ідеалу. На цьому шляху можуть підстерігати такі неприємні моменти, як, наприклад, невелика асиметрія зон, в яких виконувалась ліпосакція. Вона може зникнути через декілька місяців, а при збереженні – потребує корегуючої ліпосакції.

Ще одне ускладнення ліпосакції є утворення горбиків, впадин та зморщок на шкірі, що, на жаль, часто виникає у пацієнтів з віком, коли шкірі важко скоротитись до нормального стану. Цього можна попередньо уникнути, коли в комплексі з ліпосакцією виконати підтяжку шкіри.

Ускладнення можуть з’явитись навіть в ідеальних умовах: що більший об’єм жиру, який забирається, тим вищий ризик їх виникнення. Проте багато з цих проблем можливо передбачити та попередити, виконуючи повноцінне обстеження, виключаючи фактори ризику до операції, видаляючи тільки безпечні об’єми жирової тканини  і призначаючи, за необхідності, спеціальне лікування.

Операція ліпосакції може виконуватись як самостійно, так і в поєднанні з абдомінопластикою, спрямованою на усунення таких наслідків видалення жиру, як обвислість шкіри, розтяжки.

 

РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ПЕРІОД ПІСЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ЛІПОСАКЦІЇ

Ліпосакція – малоінвазивна операція, яка не потребує тривалого перебування пацієнта в стаціонарі. Реабілітаційний період після операції має низку стандартних обмежень, таких як: зменшення фізичних навантажень, відмова від відвідування сауни, бані, басейна. Під час реабілітаційного періоду пацієнт повинен носити компресійну білизну (в залежності від оперованої зони) протягом 1-1,5 місяців. В цей час необхідно обов’язково виконувати всі рекомендації лікаря, який лікує.

Кінцевий результат операції  необхідно оцінювати  через 4-6 місяців після виконаного втручання.

 

ПІДСУМОК

Ліпосакція – революційна методика моделювання тіла пацієнта. Вона дозволяє видалити надлишки жиру в тих частинах тіла, коли традиційні методи боротьби з жировими відкладеннями виявились неефективними. Разом з тим  ліпосакція не є методом боротьби з надлишковою вагою. Під час операції пацієнт втрачає певну вагу через видалення жирової тканини, однак розглядати ліпосакцію  як метод схуднення не можна. Ліпосакція призначена моделювати тіло, створюючи естетично привабливі контури та рельєфи.

Додаткова інформація: див. розділ «Пластична хірургія»

 

  • Обезболення: місцева чи загальна анестезія.
  • Місце проведення операції: лікарня.
  • Тривалість операції: від 30 хвилин до 3-4 годин, в залежності від об’єму жиру, який видаляється.
  • Тривалість перебування в лікарні: не потребує при невеликих та середніх об’ємах видалення жиру, 1-2 доби – при великих.
  • Дискомфорт: від слабого до помірного ступеня. Знімається прийомом знеболюючих препаратів протягом 2-10 днів.
  • Синці: утримуються від 2 до 10 діб.
  • Набряки: максимальні протягом 3-5 діб після операції і зникають через 2-8 тижнів.
  • Порушення чутливості: може відчуватись в зоні ліпосакції і обумовлюється пошкодженням чи подразненням нервових закінчень. Чутливість повернеться, а поколювання пройде через декілька тижнів. Цей процес прискорить масаж.
  • Повязки: знімають через 1-4 доби.
  • Шви: знімають через 5-10 днів.
  • Дренаж: дренаж, якщо він був поставлений, видаляють через 1-3 доби після операції.
  • Підтримка: протягом декількох тижнів необхідно носити компресійну білизну.
  • Робота: до роботи можна повертатися через 5-14 діб, уникати підняття ваги протягом 1 місяця.
  • Фізичні навантаження: необхідно поступово відновити через 2-4 тижні.
  • Кінцевий результат: видно після зникнення набряків. Переважно через 8 тижнів чи пізніше.
  • Збереження результатів: при підтримці незмінної ваги результат залишається надовго.
  • Перше ніж виконати ліпосакцію, вага повинна бути стабільною протягом останніх 6 місяців
  • Не розраховуйте, що ліпосакція звільнить від целюліту. На справді ця операція навіть може його посилити. Для корекції целюліту краще вибрати ендермологію чи мезотерапію.
  • Для отримання найкращих результатів після ліпосакції необхідно підтримувати однакову вагу тіла.
  • Неможливо передбачити,, де буде скупчуватися жир після операції. Жирові відкладення можуть утворюватися в зоні ліпосакції, так і в інших місцях.
  • При обвислій шкірі її підтяжка є набагато ефективнішою від ліпосакції.
  • Для збереження гармонійного контуру тіла інколи рекомендується ліпосакція сусідніх зон, наприклад боків чи стегон.
  • Якщо вам показана ліпосакція великого об’єму, довіряйте лише хірургу з великим досвідом.

Author Info

Вячеслав Лазько