Лікування пахових гриж

Грижа – це захворювання, при якому відбувається вихід якого-небудь органа черевної порожнини під шкіру через отвір чи слабке місце в черевній стінці.

Пахова грижа.

1

Одним із найбільш розповсюджених видів гриж є пахова грижа, яка найчастіше виникає у чоловіків. В 70% випадків грижа проходить через пахове кільце і через це носить назву косої пахової грижі.

Можлива поява грижі через ослаблення задньої стінки пахового каналу, такі грижі називаються прямими. Як правило, вони виникають у чоловіків старших 40 років.

 

 

 

Етапи розвитку

Кожна грижа виникає в слабкому місці мязево-апоневротичного  шару черевної стінки.

Початкова пахова грижа
2

 1. Шкіра

2. Підшкірна клітковина

3. Апоневроз

4. Шар мязів

5. Очеревина

6. Кишка

7. Краї грижових воріт

8. Грижовий мішок

9. Слабе місце черевної стінки

Отже, будь-яка грижа починається з того, що в черевній стінці є слабке місце (9), яке знаходиться в м’язевому шарі (4) чи в апоневрозі (3). Під дією черевного тиску очеревина (5) поступово розтягується і проникає в зону слабкого місця. Так утворюється «грижовий мішок» (8). Органи живота, частіше всього кишка (6), можуть вільно потрапляти в грижовий мішок.

Збільшуючись грижовий мішок виходить під шкіру. Слабке місце черевної стінки, так званий грижовий дефект, обмежується грижовими воротами (7). На наступній схемі показана велика, повністю сформована грижа живота.

 

Велика повністю сформована грижа живота

 

3

 

1. Шкіра

2. Підшкірно-жирова клітковина

3. Апоневроз

4. Шари м’язів

5. Очеревина

6. –

7. Краї грижових воріт

8. Грижовий мішок

 

Така велика грижа, як правило легко діагностується, особливо при наявності в ній грижового вмісту. На наступній схемі для спрощення не показаний вміст грижі (кишка). Як виглядає грижа з кишкою в середині, показано на наступній схемі.

 

Велика грижа з кишкою в середині

 

4

1. Шкіра

2. Підшкірно-жирова клітковина

3. Апоневроз

4. Шари м’язів

5. Очеревина

6. Кишка

7. Краї грижових воріт

8. Грижовий мішок

 

В міру свого збільшення, грижовий мішок (8) виходить під шкіру. Слабе місце черевної стінки, так званий грижовий дефект обмежується грижовими воротами (7). В середині грижі знаходиться грижовий вміст, як правило, це петля кишки.

Така грижа легко діагностується, особливо при наявності в ній грижового вмісту.

 

Як грижа проявляє себе?

Найчастіше таким органом є частина кишки. Внутрішні оболонки грижі називаються «грижовим мішком». Отвір в черевній стінці, через яке грижа виходить з черевної порожнини, називається «грижові ворота».

Деякі грижі можуть бути вродженими, однак більшість гриж розвиваються поступово протягом декількох місяців чи років. Грижа створює випинання під шкірою, яке можна побачити та відчути. Часто грижа збільшується чи стає помітною при фізичному навантаженні або у вертикальному положенні, в той час як в горизонтальному положенні вміст грижі ховається в черевну порожнину. Грижа може викликати больові відчуття, які можуть посилюватись при фізичному навантаженні.

 

В якому місці буває грижа?

Найчастіше грижа появляється в області пупка, впаховій області чи в будь-якому місці черевної стінки, де є рубець від раніше перенесеної операції. Таким чином, грижа може бути в будь-якій ділянці живота.

 

В кого може бути грижа?

         Пахова грижа частіше буває у чоловіків. Пупкова грижа переважає у жінок. Стегнова грижа також частіше появляється у жінок.

 

 Які причини виникнення грижі?

         В основі виникнення грижі лежить слабість сполучної тканини через недостатність головної речовини сполучної тканини – колагену (тієї тканини, яка складає основу всіх органів та анатомічних структур).

5     6

При цьому міцність природних каналів, які наявні в організмі (наприклад паховий канал, стегновий канал, пупкове кільце) є недостатньою. Поступово під дією внутрішньочеревного тиску органи починають розширювати ці ділянки і зміщуються під шкіру.

 

Що буде, якщо грижу не лікувати?

Грижа ніколи не виліковується самостійно. З часом вона може мати  наступні наслідки:

  • Грижа поступово та прогресивно збільшується.
  • Якщо між органом, який знаходиться в грижі і оболонками грижі настають зрощення, грижа стає невправимою, тобто в положенні лежачи при розслабленому животі вона не вправляється в черевну порожнину.
  • Найбільшою небезпекою існування грижі є можливість її защемлення.При цьому через еластичні грижові ворота під шкіру виходить відносно велика частина кишечника, після чого вона здавлюється в зоні грижових воріт. Відразу ж починається набряк кишки, який збільшує об’єм защемленого органа і не дає можливості для її зворотнього повернення в черевну порожнину. Набряк збільшується, в защемленій кишці порушується кровообіг, це приводить до некрозу (омертвіння) стінки кишки. Наслідком цього є перитоніт (гнійне запалення очеревини). В такому разі, якщо не виконати терміново оперативного втручання, ситуація може закінчитися трагічно. .

При защемленні більше доби вмирають більше 30% хворих, не дивлячись на проведену операцію. Також необхідно пам’ятати, що защемлення грижі – це екстремальна ситуація, яка потребує невідкладної госпіталізації в хірургічний стаціонар і виконання термінової операції.

Тому при найменшій підозрі на защемлення грижі дуже важливо як можна скоріше потрапити до хірурга. Чим раніше від моменту защемлення зроблена операція, тим більше шансів на успіх.

Людина з грижою повинна постійно пам’ятати, що носить «бомбу» в животі, яка готова зірватися в самий незручний момент та в незручному місці – в магазині, на вулиці, в дорозі, під час вихідних та ін. А уявіть, що ви знаходитесь взагалі поза досяжністю невідкладної медичної допомоги!

Для того, щоб не довести себе до непередбачуваних наслідків, краще всього своєчасно звернутися за допомогою до спеціалістів, які «розмінували» тисячі ідентичних випадків з грижами різного ступеня важкості і об’єму.

 

8Що робити з грижею у дитини?

            Існує твердження, що грижа у дітей до 5 років в міру розвитку дитини та укріплення його сполучної тканини, зникає самостійно. Насправді це не відповідає істині.

Всі ускладнення, наведені вище, бувають і у дітей. Окрім того, враховуючи, що у дітей все проходить набагато швидше, защемлення та некроз кишки можуть розвинутись раптово. Тому вже при виявленні грижі батькам необхідно обов’язково проконсультувати дитину в хірурга та позбавити дитину хвороби – виконати оперативне лікування.

 

Лікування грижі

Лікування грижі – які існують методи лікування гриж?

На сьогодні існує лише один вид лікування грижі – хірургічний. Варіантів хірургічних операції при лікуванні грижі можна поділити на дві великі групи: відкриті операції та ендоскопічні. При відкритій операції  виконується розріз над грижою, при ендоскопічній –втручання відбувається через проколи і  контролюється хід операції через монітор.

Консервативного лікування грижі не існує. Так звані бандажі не є методом лікування та не можуть зупинити прогресування грижі та уникнути розвитку ускладнень.

 

Лікування грижі  – основні моменти операції.

Ціль операції – видалити оболонки грижі та укріпити грижові ворота. Це принципові положення як відкритої, так і ендоскопічної операції.

 

Як проводиться відкрита операція з приводу грижі?

         

7

Операція виконується як під місцевою, так і під спинно-мозковою анестезією. Існує два методи пластики грижових воріт : власними тканинами (т.з. аутопластика) та з використанням сітчатихексплантів (сітки). Пластика власними тканинами показана лише для молодих пацієнтів, а також при початкових стадіях формування грижі. Європейською асоціацією герніологів (EuropeanHerniaSociety, 2009 р), для аутопластики визнано єдиний метод лікування пахових гриж – методика по Шолдісу (Shouldice). Перевагу даній методиці надано через найменшу кількість рецидивів: 1,5-2, 3% (B. Devlin, 1995), які спостерігалися після аналізу численних рандомізованих досліджень в усьому світі. Великою перевагою пластики власними тканинами є той факт, що в організмі не залишається чужорідний матеріал, яким є синтетична сітка.

У випадку коли анатомія пахової зони значно порушена через великі грижові ворота, більш надійним є застосування синтетичних пластичних матеріалів, які готуються з біологічно інертного матеріалу (наприклад – поліпропілену). Сітка вшивається в краї грижових воріт.

 

 

 

 Як проводиться ендоскопічна операція з приводу грижі?

         Для виконання ендоскопічної операції необхідно загальне обезболення. Хірург виконує 3 проколи довжиною декілька міліметрів. Після введення інструментів у зону операції, зображення передається через мініатюрну відеокамеру на екран монітора. На відміну від відкритої операції, закриття грижових воріт виконується з допомогою сітки.

 

Які ускладнення можуть виникнути при операції з причини грижі?

Як при будь-якій операції, при операції з приводу грижі можуть мати місце такі ускладнення, як кровотеча і нагноєння. Однак найбільше значення при цій операції має таке ускладнення, як рецидив, тобто повторне виникнення грижі в тому ж місці. Найчастіше причиною рецидиву грижі можуть бути анатомічні особливості черевної стінки: слабість тканин в області грижі, а також – не якісне виконання операції: не правильний вибір методу операції (застосування «старих» методів операцій), технічні недоліки операції, відсутність досвіду нових методів лікування, тощо.

 

Який спосіб операції вибрати: відкритий чи ендоскопічний?

На даний час визнано, що обидва методи операції в досвідчених руках дають приблизно однакові результати і більша частина пацієнтів (більше 90%) задоволені результатами лікування. Проте, кожен з них мають свої показання та власні переваги.

На сьогодні, світова хірургічна громадськість говорить, що обидва способи ліквідації грижі в цілому однаково ефективні і рішення про застосування того чи іншого способу необхідно вирішувати індивідуально в кожному конкретному випадку.

Переваги відкритої операції:

  • Виконується під місцевою анестезією або провідниковою анестезією, тобто не потребує наркозу
  • Є можливість виконати пластику власними тканинами (без залишення чужорідного матеріалу).
  • Операція значно дешевша, ніж ендоскопічна

Переваги ендоскопічної операції:

  • Менша болючість в післяопераційному періоді
  • Можливість огляду всіх типових слабих місць черевної стінки.
  • Більший косметичний ефект

Однак необхідно зазначити, що на даний час світова хірургічна громадськість говорить, що обидва способи ліквідації грижі в цілому однаково ефективні і рішення про застосування того чи іншого способу необхідно вирішувати індивідуально в кожному конкретному випадку.

 

Кому можна робити операцію при грижі?

Операцію можна робити чоловікам та жінкам в усіх вікових групах (від дитячого до старечого віку).

 

Кому не можна робити операцію при грижі?

Операція не показана при наявності важкої супутньої патології (наприклад, важка серцево-судинна, дихальна недостатність, виражена ниркова та печінкова недостатність). Однак у випадку защемлення грижі приходиться екстрено оперувати хворих з цими ускладненнями за життєвими показами, так як така грижа приводить до розвитку некрозу кишки і це закінчується фатально для хворого.

В цілому, кожна відмова від операції повинна бути детально обговорена сумісно хірургом,  анестезіологом та консультантом-спеціалістом (наприклад, кардіологом, пульмонологом, тощо) , і узгоджена з хворим та родичами пацієнта.

Таким чином, зазвичай сам факт наявності грижі є практично абсолютним показанням для виконання операції.

 

Скільки часу займає лікування грижі?

У випадку лапароскопічноїгерніопластики хворий перебуває в стаціонарі в середньому 2-3 доби. При відкритій операції стаціонарне лікування триває 3-5 діб.

Повернення до активного життя можливе через 1-2 тижні після виписки.

Проте, необхідно врахувати, що до повного укріплення тканин в зоні операції потрібно не менше 6 місяців, тому в цей період необхідно уникати надмірних фізичних навантажень (для прикладу – підняття ваги більше 10 кг), хоча дана цифра є умовною і кожен пацієнт повинен орієнтуватись індивідуально (фізичне навантаження не повинно викликати дискомфорту).

Author Info

Вячеслав Лазько